Risotto z grzybami i świeżym majerankiem

Kiedy ktoś pyta mnie o ulubione jedzenie bez zastanowienia odpowiadam, że masło. Istnieje jedna jeszcze kilka produktów dla których tracę głowę. Przychodzą i ustępują miejsca innym. W tym momencie wariuję na punkcie sosu słodkie chilli i świeżego majeranku. I to właśnie ten ostatni gra w tym przepisie pierwsze skrzypce, do spółki z leśnymi grzybami, masłem i białym winem. Risotto ma opinię dania praco- i czasochłonnego. Składniki rzeczywiście trzeba dodawać w odpowiedniej kolejności, jednak poza tym jego przygotowanie jest dziecinnie łatwe. Każdą minutę poświęconą na gotowanie wynagrodzi powalający, kremowy smak. Jak przyrządzić dobre risotto? Najlepszy sposób zdradził mi kiedyś znajomy Włoch:





- Białe wino jest do gotowania. Do picia jest czerwone.
Posłusznie odstawiłam butelkę, z której właśnie miałam zamiar nalać sobie słuszną porcję. W końcu z Włochami się nie dyskutuje na kilka tematów: włoskiego jedzenia, polityki, wina, itd. 
- Najpierw oliwa i ryż. Dla każdej osoby jedna, nie, chwila, dwie garści! - Gianni nieco chaotycznie wprowadza nas w tajniki risotto idealnego. Później wino i bulion. Najważniejszy jest bulion. Jak jesz risotto od razu zorientujesz się czy bulion był domowy czy z kostki.  
Niecałą godzinę później siedzimy wszyscy na dachu starej, włoskiej kamienicy w centrum Lecce z parującymi talerzami na naszych kolanach, a przed nami panorama miasta, tak stara jak to tylko we Włoszech bywa. Nad głową błyszczą lampki a włosy lekko burzy wschodni wiatr od morza. Wiem, trochę to wszystko brzmi nostalgicznie i kiczowato, ale tak właśnie było i z tym właśnie kojarzy mi się włoskie risotto.


  • 2 łyżki masła
  • 2 łyżki oliwy z oliwek
  • 1 szklanka grzybów: kurki, kozaki, pieczarki
  • 1.5 szklanki ryżu arborio
  • 1/2 szklanki białego wina
  • 750 ml bulionu warzywnego
  • 1 garść posiekanego świeżego majeranku
  • świeża, posiekana bazylia
  • sól 
  • tarty parmezan
  1. Masło rozpuść w garnku o grubym dnie i dodaj oliwę z oliwek. Dodaj grzyby: kozaki pokrój na mniejsze kawałki, pieczarki pokrój w cieniutkie plasterki. Podsmaż około minuty.
  2. Zmniejsz płomień kuchenki do bardzo małego, dodaj ryż i podsmażaj razem z grzybami aż końce ziaren zrobią się przezroczyste. Dodaj wino (nie wlewaj go jednak dużym strumieniem; najlepiej zakryć wylot butelki kciukiem i lekko skropić ryż). 
  3. Chochlą nabierz niewielką ilość gorącego bulionu (to bardzo ważne żeby był cały czas gorący) i wlewaj do garnka z ryżem. Zamieszaj całość i równomiernie rozłóż na dnie garnka. Gdy tylko płynu zacznie ubywać dodaj kolejną porcję płynu, ale nie mieszaj. Płyn powinien być zawsze widoczny - gdy tylko będzie go ubywać dodaj kolejną porcję. 
  4. Gdy ryż przestanie wchłaniać płyn i będzie miękki (ok. 25 minut) dodaj posiekane zioła i sól, jeśli bulion warzywny nie był solony. Wymieszaj całość.
  5. Gotowe risotto posyp startym parmezanem.


Zobacz również:


 Bazyliowe pesto z orzechami włoskimi











Jogurtowe ciasto cynamonowe z figami






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz