Pomidorowe risotto w pieczonym kabaczku

Za każdym razem kiedy muszę przygotować się do bardzo ważnego egzaminu i poświęcić temu sporo czasu, jestem w stanie znaleźć przynajmniej 5 wymówek, żeby tego nie robić. A więc można posprzątać całe mieszkanie, zrobić pranie, iść na długie zakupy, spotkać się z dawno nie widzianym znajomym. Wszystko byle nie pochylić głowy nad związkiem zgody pomiędzy rzeczownikiem i przymiotnikiem w języku szwedzkim, czy innymi tego typu arcyciekawymi zagadnieniami. I tak wczoraj, zamiast uczyć się przez cały dzień, na obiad postanowiłam zrobić risotto i podać je (samej sobie) w zabawnie wydrążonym kabaczku. Cóż za znakomity pomysł na marnotrawstwo czasu!





Udałam się więc do pobliskiego marketu, który odkąd wprowadziłam się na Saską Kępę powala mnie na kolana swoim asortymentem. Czarne pomidory? Oto są. Żółty bezpestkowy arbuz? Znajdzie się. Okrągłe kabaczki w różnych kolorach? Też mają. Choć w tym przepisie stanowią zaledwie dodatek do główniej gwiazdy, czyli pomidorowego risotto. Przepis przywieziony wprost z południowych Włoch, zawsze się udaje i zaskakuje delikatnym kremowym smakiem.


  • 2 łyżki masła
  • 2 łyżki oliwy z oliwek
  • 2 cebule szalotki
  • 1 szklanka ryżu arborio
  • 1/2 szklanki białego wina
  • 750 ml bulionu warzywnego
  • 4 duże pomidory, obrane i pokrojone
  • 1 garść posiekanej bazylii
  • 1 garść posiekanego majeranku
  • sól 
  • 2 średniej wielkości okrągłe kabaczki
  • tarty parmezan, śmietana (opcjonalnie)
  1. Masło rozpuść w garnku o grubym dnie i dodaj oliwę z oliwek. Szalotki pokrojone w cienkie plasterki krótko zeszklij (dosłownie 15 sekund na niewielkim ogniu). Dodaj ryż i podsmażaj razem z cebulą aż końce ziaren zrobią się przezroczyste. Dodaj wino (nie wlewaj go jednak dużym strumieniem; najlepiej zakryć wylot butelki kciukiem i lekko skropić ryż).
  2. Chochlą nabierz niewielką ilość gorącego bulionu (to bardzo ważne żeby był cały czas gorący) i wlewaj do garnka z ryżem. Dodaj pomidory. Zamieszaj całość i równomiernie rozłóż na dnie garnka. Gdy tylko płynu zacznie ubywać dodaj kolejną porcję płynu, ale nie mieszaj. Płyn powinien być zawsze widoczny - gdy tylko będzie go ubywać dodaj kolejną porcję. 
  3. Gdy ryż przestanie wchłaniać płyn i będzie miękki (ok. 25 minut) dodaj posiekane zioła i sól, jeśli bulion warzywny nie był solony. Wymieszaj całość.
  4. Jeśli chcesz podać risotto w kabaczku odkrój jego górną część ostrym nożem i wydrąż gniazdo nasienne. Posól wnętrze kabaczka, spryskaj lekko oliwą i włóż go do piekarnika rozgrzanego do 200 stopni na 20 minut.
  5. Risotto podawaj ze startym parmezanem lub śmietaną.

Ważne jest przede wszystkim to, żeby bulion był zawsze gorący - jeśli dodamy do risotto zimnego płynu ryż zahartuje się i nie będziemy go mogli dogotować. Po pierwszej porcji bulionu nie powinno się również mieszać dania, dlatego ważne jest żeby garnek, w którym je przygotowujemy miał grube dno a ogień był bardzo mały. Nie polecam również zastępowania świeżych ziół suszonymi - zupełnie zmienia to smak risotto.





Zobacz również:











Brak komentarzy:

Prześlij komentarz